Skip to content

Rekuperácia

Čo je to rekuperácia?

Rekuperácia, alebo spätné získavanie tepla je dej, pri ktorom sa privádzaný vzduch do budovy predhrieva teplým odpadovým vzduchom. Teplý vzduch nie je teda bez úžitku odvedený otvoreným oknom von, ale v rekuperačnom výmenníku odovzdá väčšinu svojho tepla privádzanému vzduchu. Zjednodušene povedané, je to spätné získavanie tepla, čiže výrazné šetrenie energiami.

Využitie vetrania

Rekuperácia vzduchu je teda spôsob vetrania budov so spätným získavaním tepla. V obvodovej stene obytných miestností sú zabudované nastaviteľné otvory pre prívod vzduchu. Z kuchyne, kúpeľne a WC je vzduch odvádzaný ventilátorom.

Odpadový vzduch prúdi z týchto miestností s vyššou teplotou do vetracieho zariadenia, kde mu výmenník tepla odoberie časť tepelnej energie a odovzdá ju čerstvému vzduchu, ktorý je do výmenníka privádzaný z vonku. Tento systém je síce náročný, ale ušetrí veľké množstvo energie. Preto sa často používa pri nízkoenergetických domoch.

Prečo sa rozhodnúť pre rekuperáciu?

Odborne povedané – rekuperácia vzduchu v budovách je nútená výmena vzduchu, ktorej účelom je zabezpečiť dostatok čerstvého vzduchu na dýchanie a súčasne znížiť energetické straty (únik tepla) vetraním. Aby ste mohli rekuperáciu vo svojom dome využiť, potrebujete na to zariadenie, takzvanú rekuperačnú jednotku. Je to vetracie zariadenie, ktoré umožní rekuperáciu, čiže návrat tepla z odvádzaného vzduchu do privádzaného vzduchu zvonka.

Predstavte si, ako funguje domácnosť v zime. Vonku mínusové teploty, vnútri vykúrený, väčšinou pomerne suchý, vzduch, a teplo. Samozrejme, občas je potreba vyvetrať. Každý dobre vie, že treba otvoriť okno na 5 minút a vyvetrať nárazovo, aby neuniklo priveľa tepla, kúrenie nie je lacná záležitosť. Za 5 minút sa však samozrejme nestačí vymeniť všetok vydýchaný vzduch, nasýtený zápachmi z kuchyne a iných miestností. Výsledkom je nedostatočne vyvetraný dom, málo čerstvého kyslíka, stále suchý vzduch, následne možné plesne, k tomu zlý spánok, ochorenia dýchacích ciest, alergie…

V starších stavbách bola výmena vzduchu „zabezpečená“ netesnosťami dverí, okien a strešnej konštrukcie. Takéto „vetranie“ však nie je dostatočné, a prievan, ktorý vzniká, môže poškodiť vaše zdravie. Navyše cez netesnosti uniká teplo, takže stúpajú náklady na kúrenie. Populárnym riešením je znižovanie energetickej náročnosti prevádzky, zateplenie a utesnenie domu výmenou okien za plastové, čo vedie k hromadeniu vlhkosti a značnému zhoršeniu kvality vzduchu v interiéri. Rôzni odborníci viedli diskusie o tom, ako stena „dýcha“, a aké nebezpečné je zatepľovanie budov – môžete si byť istí, že žiadna stena (pokiaľ v nej nie je otvor) nedokáže dýchať a zlepšovať kvalitu vzduchu v interiéri. Vraciame sa teda späť k nárazovému vetraniu a nášmu príkladu so zimou.

Veľkou výhodou môže byť aj fakt, že pokiaľ si prajete rekuperáciu vo vašom interiéri schovať, my ju nainštalujeme tak, že o nej ani nebudete vedieť. Naopak, ak vám zapadá do konceptu, vie byť rekuperačné potrubie aj pekným industriálnym kúskom vo vašom interiérovom priestore. Pozrite si ako môže vyzerať rekuperácia vo vašom priestore.

Čistý vzduch aj pre alergikov

Čistý vzduch aj pre alergikov a v prašných miestach – keďže rekuperačné jednotky obsahujú filtre, ktoré odfiltrujú nežiadúce častice zo vzduchu, tak máte kontrolu nad tým, aký vzduch budete dýchať.